Kavrulmuş Fındık

Büyükten Küçüğe Sıralamayı Ayarla
Listeleme Şekli Izgara Liste

14 ürün

Sayfa
sayfa başı
Büyükten Küçüğe Sıralamayı Ayarla
Listeleme Şekli Izgara Liste

14 ürün

Sayfa
sayfa başı

Dünya'da üretilen kavrulmuş fındık stoklarının %70'i Türkiye'de yetiştirmektedir. Türkiye'de üretilen kavrulmuş fındıklar kalite ve tadı açısından diğer ülkelerden çok daha önemli bir konumdadır.

Türkiye'de üretilen birden çok fazla tür fındık bulunmaktadır. Bu fındıklar kullanılış amacına göre sınıflandırılarak üretime hazırlanır. Örneğin Giresun fındığı olarak adlandırılan fındıklar kavrulmuş şekilde tüketim için ideal fındık türüdür. 

En kaliteli kavrulmuş fındık hangisidir?

Türkiye'de üretilen kavrulmuş fındıklar kalite olarak sınıflandırılırlar. Özellikle Giresun kalite fındıklar diğer fındık türlerine oranla daha dolgun ve yağlı fındıklardır. Bu yüzden çok daha lezzetli olurlar. Bir çok marka kavrulmuş fındık olarak Giresun kalite fındığı kullanır. 

Kavrulmuş fındık nasıl üretilir?

Üreticiden alınan fındıklar öncelikle seçilerek sınıflandırılması yapılır. Özellikle kavrulmuş fındık olarak tüketilecek ürünler fabrikalarda en iri ve lezzetli fındıklar olarak seçilir. Daha sonra bu fındıklar kırılarak iç fındık haline getirilir. Özel fırınlarda kavrulan fındıklar damak tadınıza göre, tek kavrulmuş ve çifte kavrulmuş olarak vakumlu paketlerde saklanır.

Kavrulmuş fındık fiyatı nedir?

Kavrulmuş fındık fiyatları aldığınız fındığın kalitesine, türüne ve kavrulma sayısına göre değişmektedir. Kavrulmuş fındık büyüklüğüne ve lezzetli olmasına göre farklı sınıflara ayrılır. Bu yüzden farklı fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Özelikle fındık kavrulma sayısına göre fiyat farkı oluşmaktadır. Çünkü fındık her defasına fırına girdikçe kilo kaybetmektedir. Ayrıca kavrulmuş fındık fiyatları sezonluk olarak değişebilir. Genel Fındık rekoltesinin Türkiye'de düşük olduğu senelerde kavrulmuş fındık fiyatları da yükselmektedir.

Kavrulmuş fındık nasıl saklanılır?

Kavrulmuş fındık vakumlu paketlerde alındığında daha taze ve uzun ömürlü olurlar. Vakumlu paketleri açıldığında ise bir hafta içinde ürünü tüketmeniz tavsiye edilir. Hava alan paketlerde kavrulmuş fındık her geçen tazeliğini ve lezzetini kaybedebilir. Vakum yapılmış paketler açıldığından tekrar ağzı kapatılıp hava almayacak şekilde saklanmalıdır.

Kavrulmuş fındık alırken neye dikkat edilir?

Kavrulmuş fındık aldığınızda dikkat etmeniz gereken şeylerin başında fındığın hangi tür fındık olduğunu başta gelir. Kavrulmuş fındık küçük ve sivri olmamalıdır. Bunun yerine haha çok tombul ve büyük olması sizin tüketiminiz açısından daha keyifli olacaktır. Ayrıca paketlerin içinde kırık ve çürük fındığın olmamasına dikkat etmelisiniz. Son olarak ise fındığın üretim tarihine bakarak hangi sezonun fındığı olduğunu anlayabilirsiniz. Sezonluk fındık tüketmek çok daha keyifli olacaktır.

Kavrulmuş fındık nasıl tüketilir?

Kavrulmuş fındık vakumlu paketinden çıkarıldığında tüketime hazırdır. Çerez olarak kullanılması en yaygın tüketim şeklidir. Ayrıca kavrulmuş fındığı istediğiniz zaman kek veya pasta için kullanabilirsiniz.