Fındık Yağı

Büyükten Küçüğe Sıralamayı Ayarla
Listeleme Şekli Izgara Liste

3Ögeler

sayfa başı
Büyükten Küçüğe Sıralamayı Ayarla
Listeleme Şekli Izgara Liste

3Ögeler

sayfa başı

Fındık yağı Karadeniz'in en güzel fındığından özenle seçilerek üretilir. Dünya'da üretilen bütün fındık stoklarının çoğunluğu Türkiye bahçelerinde yetişmektedir. Fındığın birçok kullanım alanlarından birisi de yağ sektörüdür. Türkiye bahçelerinde üreticilerimiz tarafından üretilen fındıklar kalite ve tadı açısından diğer ülkelerden çok daha önemli bir konumdadır. Türkiye iklimi açısından fındık yetiştirmek için en ideal coğrafi koşullara sahiptir. Bu yüzden Türkiye fındığı ile üretilen bütün ürünler kalite ve tadı açısından diğerlerinden daha ön plana çıkmaktadır.

Türkiye'de üretilen fındıkların birden çok türü bulunmaktadır. Bu fındıklar kullanılış amacına göre sınıflandırılarak üretime hazırlanır. Bazı ürünler çikolata sanayinde kullanılması daha idealiken bazıları fındık yağ olarak kullanılabilir. 

Fındık yağı nasıl yapılır?

Özenle seçilmiş fındıklar fabrikalar geldikten sonra kalite kontrol aşamasından geçerler. Uygunluğu onaylan ürünlerden fındık yağı yapma süreci başlatılır. Gelen ham maddelerden yabancı ürünler, çürükler ayrılır. Ürünler belirli nem oranına getirilerek bekletilir. Daha onra ham madde kırıcı makinalarda işlem görür ve ısıtılarak press makinalarına verilir. Burada fındıkdan ayrılan ham yağ filtrelenerek stoklanır. Daha sonra bir çok süreçten geçen fındık yemeklik fındık yağı olarak önümüze gelir. Fındık yağı yapım sürecinden var olan vitaminleri yok olmadığı için yemeklik yağ olarak çok faydalı bir ürün olarak kalır.

Fındık yağı nasıl tüketilir?

Fındık yağı salatalarda ve yemeklik yağ olarak kullanılabilir. Özellikle E vitamini kaynağı olan fındık yağı uzun süre bozulmadan kalabilir ve antioksidan özelliği taşır.

Fındık yağının faydaları nelerdir?

Fındık yağı özellikle E vitamini içerdiği için çok güçlü antioksidan kaynağıdır. Alzheimer ve Parkinson hastalıklarını önlemek için E vitaminin destekleyici etkisi olduğu bilinmektedir. Özellikle fındık yağı oleik asit içerdiği için kötü kolesterolü düşürür ve iyi kolesterolü arttırır. 

Fındık yağı aynı zamanda yüksek ısılara da dayanmaktadır. Bu özelliği ile kızartılarak yapılan yemeklerde yağın yapısı bozulmadığı için diğer yağlara oranla tercih edilir konumdadır. Fındık yağı kokusuz bir ürün olduğu için yemeklere ektre bir tad vermez ve yemeğin kendi kokusunu bozmaz.